پیش بینی اقتصاد ایران در سال 2016

 

iran economy update

 

آقای دکتر محمد حسین ادیب عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، پیش بینی خود از وضعیت اقتصادی ایران را در سال 2016 میلای به صورت زیر اعلام کرده است.

در سال 2016 دلار آمریکا، همچنان پول پر قدرت در بازار جهانی باقی خواهد ماند. از طرف دیگر، طلا و  نفت هم همچنان در نرخ های پائین در بازار جهانی معامله خواهند شد و افزایش نرخ بهره در آمریکا، کاهش قیمت کالاهای جهانی را به همراه خواهد داشت .

نرخ ارز در ایران دیر یا زود با افزایش قیمت، جهت درست و قابل پیش بینی خود را کسب خواهد کرد. تورم  جهانی نسبت به اسفند 91 بالغ بر 3 درصد ، تورم داخلی 46 درصد و افزایش نرخ ارز 7 درصد بوده است. اختلاف تورم داخلی و خارجی 43 درصد است که 7 درصد آن با افزایش  نرخ ارز خنثی شده و گپ ایحاد شده 36 درصد خواهد بود که مزیت رقابتی کشور برای صادرات را تضعیف می کند.

در گذشته 80 درصد سود سپرده و بهره پرداختی از محل تورم پرداخت می شد، با تک رقمی شدن تورم و حرکت تورم به سمت تورم 5 درصدی، پرداخت سود سپرده و بهره باید از محل سود عملیاتی و نه تورم انجام شود، سود سپرده و نرخ بهره جهت درست و قابل پیش بینی خود را پیدا نکرده است، لذا سه سال آینده دوران انطباق سود سپرده و نرخ بهره با کاهش متناسب تورم است.

با کاهش تحریم ها، هزینه واردات 10 درصد کاهش می یابد و این به معنای تورم منفی وارداتی به میزان ده درصد است، از یکسو به سبب افزایش نرخ بهره در آمریکا قیمت کالاها در جهان رو به کاهش است و از سوی دیگر به سبب بازشدن سوئیفت، هزینه واردات ده درصد کاهش می یابد و این همان اثر کاهش ده درصدی نرخ دلار را بر اقتصاد دارد. عدم افزایش نرخ ارز متناسب با اختلاف تورم داخلی و خارجی، مزیت نسبی صادراتی کشور را تضعیف کرده است.

آهنگ کند کاهش نرخ سود سپرده نسبت به نرخ تورم و آهنگ کندتر کاهش نرخ بهره نسبت به تورم، استفاده از تسهیلات بانکی را غیر اقتصادی کرده است، سود سپرده گذار از محل زیان وام گیرنده و زیان بانک پرداخت میشود، گونه ای انتقال ثروت از مجموعه اقتصاد، به سپرده گذار انجام میشود، طی دو سال آینده این روند معکوس میشود و آهنگ غالب آینده، انتقال ثروت از سپرده گذار به بانک خواهد بود.

اقتصاد ایران پایتخت محور است با نفت 110 دلاری و گاز 45 سنتی "پایتخت محور" شدن ایران توجیه اقتصادی داشت اما با نفت 38 دلاری و گاز 13 سنتی "پایتخت محور شدن" اقتصاد ایران فاقد توجیه اقتصادی است، پروسه رشد "غیر متمرکز" تنها راه حل اقتصاد ایران است.

/پایان خبر

واحد تحقیق و توسعه بازار شرکت راه سبز آوان

تاریخ انتشار 4 دی 1394

 

 

 

instagram follow us agro fa update

 

شرکت راه سبز آوان 

پیشرو در تجارت سبز ایران

 

 

نیکی را بکار،

            روی هر زمین،

                         زیر هر آسمان ...

 

درباره ما

تمامی شواهد نشان می دهد که عصر حاضر، عصر تخصص، دانش و اطلاعات است و روز به روز نقش متخصصین بیش از پیش جلوه گر میگردد. شرکت راه سبز آوان با درک این مهم و 15 سال تجربه موفق و با دراختیار داشتن مجموعه کاملی از دانش، توان، تجربه و تخصص و بهرمندی از کارشناسان و نیروهای مجرب، ضمن ارائه طیف وسیعی از خدمات تخصصی بازرگانی درحوزه محصولات باغی و کشاورزی اقدام به واردات و صادرات این نوع محصولات در سطح بین اللملی می نماید. ادامه...

ورود به سایت