وضعیت تولید و صادرات پسته ایران در سال 1394

agro pistachios dried fruits iran 

آقای اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفتگو باخبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تأثیر سیستم آبیاری‌های نوین در افزایش تولید پسته اظهار داشت: آبخیزداری استان کرمان بسیار محدود است که باید با کمک وزارت جهاد کشاورزی این امر محقق شود. از سویی وزارت جهاد کشاورزی هزینه‌های سیستم‌های آبیاری نوین را به کشاورزان پرداخت کرده که این سیستم‌های جدید آبیاری در کاهش مصرف آب و افزایش تولید پسته اثرگذار بوده اند.

وی افزود: در واقع میزان برداشت پسته در هکتار در کشور ما حدود 1.000 تا 1.200 کیلوگرم است، در حالی که میزان برداشت پسته در آمریکا حدود 3 تن در هکتار می باشد. از سویی خشکسالی سال جاری به خصوص در فصل بهار، موجب کاهش برداشت و پوک شدن محصول پسته در این استان شده که خوشبختانه در مقابل استان‌های دیگر اعم از یزد، خراسان جنوبی و سمنان آن را جبران کرده‌اند.

عسگر اولادی در ادامه بیان کرد: میزان تولید محصول در سال‌ 1394 بالغ بر 180 هزار تن است که پیش بینی می شود مقدار 140 هزار تن آن صادر شود. وی همچنین اظهار امیدواری کرد علیرغم کاهش تولید امسال نسبت به سال گذشته که حدود 20 درصد بوده است، تولید پسته در سال آینده افزایش یابد و این میزان کسری جبران شود.

وی همچنین بیان کرد: آمریکا در تولید پسته، رقیب اصلی ایران محسوب می شود. به گونه‌ای که تولید پسته آمریکا حدود 20 درصد از تولید پسته ایران بیشتر است، اما صادرات پسته آمریکا از صادرات کشور ما کمتر است. به گونه‌ای که ایران بزرگترین صادرکننده پسته در دنیا است و سال گذشته (1393) ارزش صادراتی پسته ایران بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون دلار بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص آفت پسته خاطرنشان کرد: آفت پسته در زمان برداشت به سبب باز بودن درزهای پسته و همچنین رطوبت شبنم خود، نوعی قارچ تولید می‌کند که در میان این آفت‌ها، آفلاتوکسین B2 سرطان‌زا است. البته خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد استان کرمان با تغییر اصول داشت و برداشت، از سنتی به علمی نگرانی در خصوص این موضوع را برطرف کرده اند.

آقای عسگراولادی همچنین تصریح کرد: بیش از 80 کشور دنیا خریداران عمده پسته ایران هستند.

پایان خبر/

تاریخ انتشار: 18 شهریور 1394

 

 

شرکت راه سبز آوان

پیشرو در تجارت سبز ایران

 

 

نیکی را بکار،

            روی هر زمین،

                         زیر هر آسمان ...

 

درباره ما

تمامی شواهد نشان می دهد که عصر حاضر، عصر تخصص، دانش و اطلاعات است و روز به روز نقش متخصصین بیش از پیش جلوه گر میگردد. شرکت راه سبز آوان با درک این مهم و 15 سال تجربه موفق و با دراختیار داشتن مجموعه کاملی از دانش، توان، تجربه و تخصص و بهرمندی از کارشناسان و نیروهای مجرب، ضمن ارائه طیف وسیعی از خدمات تخصصی بازرگانی درحوزه محصولات باغی و کشاورزی اقدام به واردات و صادرات این نوع محصولات در سطح بین اللملی می نماید. ادامه...

ورود به سایت